Nehody během léčby. Co mám dělat?

Během léčby s rovnátky se nějaká nepříjemnost stane skoro každému. Není potřeba se děsit, vše se dá vyřešit. Tady je několik tipů pro nejčastější příhody.
Bolí mě zuby
Je normální, že po nasazení rovnátek bolí zuby 2-10 dní, míra obtíží je individuální. Nejvíce je to nepříjemné při kousání, proto se zpočátku jí měkké jídlo a více se krájí. Zuby také někdy trochu bolí po utažení rovnátek při kontrole. Díky tomu, že u nás používáme samoligovací zámky Damon a velmi jemné dráty, je počáteční nepohodlí redukováno na minimum a výrazně menší než při použití konvenčních rovnátek s gumičkami.
Uvolnil se mi zámek
Když jíte neopatrně nebo tvrdé potraviny, okusujete tužku, nehty, skřípete v noci zuby, může se stát, že se zámek odlepí od zubu. V tom případě nám zavolejte, dáme Vám termín na opravu, zpravidla do týdne. Pokud jste si zámek vyndali z úst, přineste ho prosím s sebou. Problémem při spadnutí zámku je to, že se zub odpojí od drátu, nerovná se dále jako ostatní zuby a může se i zkřivit zpátky, a to prodlužuje léčbu.
Mám odřenou tvář zevnitř
Občas se stane, že se tvář, ret nebo jazyk začnou odírat o nějakou část rovnátka. Je dobré zasáhnout včas a obalit škrábající část rovnátek silikonem, který jste u nás dostali, aby se tvář zahojila a udělat to i na noc. Pokud vosk/silikon nemáte, můžete se pro něj u nás zastavit nebo si ho koupit v lékárně. Tam mají i různé gely s anestetikem na zmírnění obtíží.
Píchá mě drát
Někdy se při rychlém pokroku v rovnání zubů do oblouku může stát, že za posledním zámkem vyjede několik milimetrů drátu. Je to indikací toho, že rovnání postupuje dobře a zuby se rychle rovnají. Pokud drát vzadu škrábe, zavolejte nám, drát vám zkrátíme a upravíme. Mezitím si na konec rovnátek dejte kuličku z vosku, který jsme vám dali.
Dostal jsem úder na pusu
Při zasažení obličeje úderem nebo nárazem při pádu často dojde k odření nebo natržení sliznice rtů a tváří zevnitř o rovnátka. Tyto rány většinou nevyžadují šití a zahojí se samy, nicméně posouzení je na zubním lékaři, na kterého byste se měli po poranění co nejdříve obrátit, aby posoudil situaci. Často přitom dojde k částečnému rozbití rovnátek - spadnutí zámku, deformaci drátu apod. Samozřejmě se objednejte i k nám, abychom vám vše dali do pořádku. Co je na tom pozitivní, je to, že rovnátka nezřídka ochrání zuby před ulomením, protože náraz se pohltí do rovnátek a nejde přímo na zuby.